SERVISDELAR, 19 delar, porslin, "Alhambra", Austria, 1900-tal.

203336. SERVISDELAR, 19 delar, porslin, "Alhambra", Austria, 1900-tal.

6 flata tallrikar, diameter 24 cm,
Djup tallrik, diameter 24,5 cm.
Uppläggningsfat, längd 35,5 cm.
Uppläggningsfat, längd 23,4 cm.
Skål med hänklar, längd 31 cm.
Skål med lock, längd 21,5 cm.
Skål på fot, diameter 11, höjd 5,5 cm.
2 fat, diameter 13,5 cm.
2 fat, diameter 12,5 cm.
1 + 1 +1 fat, diameter 13 - 15 cm.

Bruksslitage, en flat tallrik med avslag, en djup tallrik med lagning, stora skålen saknar lock.

Gör en kostnadsfri värdering!

Skål med lock, längd 21,5 cm.
2 fat, diameter 13,5 cm.
2 fat, diameter 12,5 cm.

Antal besök: 1 206