CARL KYLBERG (1878-1952). "Aftonens ljus och mörker". Olja på duk.

203334. CARL KYLBERG (1878-1952). "Aftonens ljus och mörker". Olja på duk.

Monogramsignerad CK. 39 x 46 cm.
Ramen utförd av konstnärens hustru Ruth.

Proveniens: Genom arv från Disponent Helge med Fru Violet Byström till nuvarande ägare.

Utställningar: Stockholm 1935.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 075