SERVERINGSBORD & HÄNGSKÅP, ek, Charles Anderson - Falköping, 1900-talets första hälft, jugendstil.
202981. SERVERINGSBORD & HÄNGSKÅP, ek, Charles Anderson - Falköping, 1900-talets första hälft, jugendstil.
Proveniens: från prästgård på Falbygden.
Bord, längd 110, bredd 76, höjd 103 cm.
Hängskåp, längd 57, bredd 22, höjd 101 cm. Stämpelmärkt.
Charles Anderson - Werkstad för KONSTSNICKERI - Falköping.
Tidskriften Falbygden nr 47 1993 - Charles Anderson snickerimästare i Falköping.