ZAPPLERUR, Österrike/Sydtyskland, 1700-talets senare hälft.

202952. ZAPPLERUR, Österrike/Sydtyskland, 1700-talets senare hälft.

Förgylld metall med dekor av rocailler och blomsterslingor. Ring av granater runt urtavlan och på krönet. Pendel. Höjd ca 9 cm.

Visare och bakstycke saknas. Slitage. Ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 889