202952. ZAPPLERUR, Österrike/Sydtyskland, 1700-talets senare hälft.
Förgylld metall med dekor av rocailler och blomsterslingor. Ring av granater runt urtavlan och på krönet. Pendel. Höjd ca 9 cm.
Visare och bakstycke saknas. Slitage. Ej funktionstestad.