202538. TALLRIKAR samt FAT, 16 delar "Solaris", Tapio Wirkkala, Iittala, samt KAFFEKOPPAR, 6 delar, "Apila", Nuutajärvi, 1970-tal.
Fat, diameter ca 29 cm.
9 tallrikar, diameter 24,5 - 25 cm.
6 assietter, diameter ca 16 cm.
6 kaffekoppar med fat.
Bruksslitage, kaffegods med nagg.