KANON, brons, Danmark omkring 1680.

202387. KANON, brons, Danmark omkring 1680.

Lavett av järnbeslaget trä. Kanonens längd 31 cm, längd med lavett 45 cm.
Proveniens: Enligt uppgift från Tøjhuset i Köpenhamn.
Litteratur: Jämför flertalet exemplar i samlingarna på Skoklosters slott, Uppland.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Antal besök: 2 827