Lavett av järnbeslaget trä. Kanonens längd 31 cm, längd med lavett 45 cm.
Proveniens: Enligt uppgift från Tøjhuset i Köpenhamn.
Litteratur: Jämför flertalet exemplar i samlingarna på Skoklosters slott, Uppland.
Slitage.
Slitage.