SAMEKNIV, Johannes Lauri Rovaniemi. Gåva till Hugo Beckhammar 1940.

20183. SAMEKNIV, Johannes Lauri Rovaniemi. Gåva till Hugo Beckhammar 1940.

Gåva 1940 till svenske flygflotiljchefen Hugo Beckhammar (1895-1981) som tack från Nordfinlands folk för hans och det svenska flygförbandet F 19 insats mot ryssarna i vinterkrigets slut januari - mars 1940.

Slida med ristning "H. Beckhammar".
Knivblad signerad "Johannes Lauri Rovaneimi".

Kniv längd 27 cm, slida längd 23,5 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 7 597