201581. LITEN BALUSTER VAS. Porslin, glaserat, målat i underglasyrblått. Kina, 1300-talet.
Gamla National Museum of the Philippines Invenntar etikett på botten (objektnummer BH-211 69). Höjd 19.2 cm Diameter 12.1cm.
Circumferential knäckbildning. Gammal restaurering, delvis löst på kragen. Litet nagg på läppen.