KARMSTOLAR, tre stycken, gustavianska, Lindome 1700-talets slut.

201257. KARMSTOLAR, tre stycken, gustavianska, Lindome 1700-talets slut.

Trapetsformad halvklädd rygg med dekor av spjälor, fast stoppad sits, sargdekor av bladsnitt. Ben med kannelyrer och överkragning i form av cylinder samt fleuroner. Vitmålade med gulddekor. Signerade MOS.

Senare bemålning samt förstärkningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 561