KARMSTOLAR, tre stycken, gustavianska, Lindome 1700-talets slut.
201257. KARMSTOLAR, tre stycken, gustavianska, Lindome 1700-talets slut.
Trapetsformad halvklädd rygg med dekor av spjälor, fast stoppad sits, sargdekor av bladsnitt. Ben med kannelyrer och överkragning i form av cylinder samt fleuroner. Vitmålade med gulddekor. Signerade MOS.