PORTRÄTT LÄTTNAD PLATTA. Kina. 2:a 1900-talets första hälft.

200909. PORTRÄTT LÄTTNAD PLATTA. Kina. 2:a 1900-talets första hälft.

Helt plastiskt bearbetad träskärning, förgylld, delvis färgad. På toppen, under ett pagodtak, Konfucius porträtterade vid domarens bord med ett dömande svärd som stöds. Inklusive tre scener från kinesisk mytologi.
Höjd 65 cm. Bredd 12,4 cm Djup 5,8 cm.
I originalkartong.

Ibland minimal färg nötning.

Gör en kostnadsfri värdering!

I originalkartong.

Ibland minimal färg nötning.

HannoVerum
Antal besök: 1 411