Två stycken pärlbroderade portmonäer i textil och glaspärlor, baksida med omtag för fäste i skärp, mått ca 14x9 cm, Väska i vitt pärlbroderi, diam ca 20 cm. Väska i svart sammet med broderi i vitt med glaspärlor samt paljetter, mått ca 18x18 cm
Proveniens: Nordhallands Hembygdsmuseum avyttrar delar av sina samlingar. Bl.a en större samling med pärlbroderade väskor, redikyler och börsar.
Åldersrelaterat slitage.
Åldersrelaterat slitage.