VÄSKOR samt PORTMONÄER, 1910/20-tal (4).

2008501. VÄSKOR samt PORTMONÄER, 1910/20-tal (4).

Två stycken pärlbroderade portmonäer i textil och glaspärlor, baksida med omtag för fäste i skärp, mått ca 14x9 cm, Väska i vitt pärlbroderi, diam ca 20 cm. Väska i svart sammet med broderi i vitt med glaspärlor samt paljetter, mått ca 18x18 cm

Proveniens: Nordhallands Hembygdsmuseum avyttrar delar av sina samlingar. Bl.a en större samling med pärlbroderade väskor, redikyler och börsar.

Åldersrelaterat slitage.

Tema

Allt som glittrar är inte guld

Gör en kostnadsfri värdering!

Åldersrelaterat slitage.

Tema

Antal besök: 1 014