ANDREAS SCHILLER (GEB. 1963). schackpjäser.

2000059. ANDREAS SCHILLER (GEB. 1963). schackpjäser.

Andreas Schiller (f. 1963), schackfigurer, glasyrmålning, äggtempera och olja på duk, omkring 2000, signerad och daterad dåligt läsligt, även inskriven 'C. O. 16', ca. 55 x 55 cm

Andreas Schiller målar med den utarbetade renässansglasyrtekniken, vilket ger serie- och popmotiven en karaktär av behagliga stilleben. Konstnären är en del av den första generationen av den nya Leipzigskolan.

Delvis med små färgflis, lätt craquelé på platser.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 182