2000059. ANDREAS SCHILLER (GEB. 1963). schackpjäser.
Andreas Schiller (f. 1963), schackfigurer, glasyrmålning, äggtempera och olja på duk, omkring 2000, signerad och daterad dåligt läsligt, även inskriven 'C. O. 16', ca. 55 x 55 cm
Andreas Schiller målar med den utarbetade renässansglasyrtekniken, vilket ger serie- och popmotiven en karaktär av behagliga stilleben. Konstnären är en del av den första generationen av den nya Leipzigskolan.
Delvis med små färgflis, lätt craquelé på platser.