SABEL, cirka 1830 för officer vid kavalleriet.

198882. SABEL, cirka 1830 för officer vid kavalleriet.

Eskilstunatillverkad blånerad och förgylld klinga med Karl XIV Johans samt kronprins Oscars monogram samt det Lilljedahlska labyrintmönstet. Mässingsklädd stålbalja. Med portepé. Total längd med balja 101 cm.

Bruksslitage. Parerplåten lös, baljan lagad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 439