Eskilstunatillverkad blånerad och förgylld klinga med Karl XIV Johans samt kronprins Oscars monogram samt det Lilljedahlska labyrintmönstet. Mässingsklädd stålbalja. Med portepé. Total längd med balja 101 cm.
Bruksslitage. Parerplåten lös, baljan lagad.