MATSERVIS, 47 delar, porslin, Schlagenwald H&C Czechoslovakia. 1900-tal.

19820. MATSERVIS, 47 delar, porslin, Schlagenwald H&C Czechoslovakia. 1900-tal.

Med dekor av blommor.
8 tallrikar, diameter 24 cm.
9 djupa tallrikar, diameter 24 cm.
11 assietter, diameter 20 cm
8 assietter, diameter 16 cm.
4 uppläggningsfat, längd 27 - 37 cm.
2 uppläggningsskålar, längd 27 cm.
2 uppläggningsskålar med handtag, längd 25 cm.
Kanna, höjd 20 cm.
Såsskål, längd 26 cm.
Terrin, längd 33, höjd 20 cm.

Enstaka nagg, sprickor. Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Med dekor av blommor.
8 tallrikar, diameter 24 cm.
11 assietter, diameter 20 cm
8 assietter, diameter 16 cm.
Kanna, höjd 20 cm.
Såsskål, längd 26 cm.
Terrin, längd 33, höjd 20 cm.

Antal besök: 5 125