SERVISDELAR i porslin. 57 delar. "Royal Petal", Marlborough, Grindley, England.

197881. SERVISDELAR i porslin. 57 delar. "Royal Petal", Marlborough, Grindley, England.

Servis i ironstone porslin med dekor av "Royal Petal", stämplat "Royal Petal", Marlborough, Grindley, England
1 st fat, längd 40,5 cm
1 st fat, längd 35,5 cm
1 st fat, längd 30,5 cm
1 st fat, längd 25 cm
2 st skålar, längd 19,5 cm
1 st skål, höjd 6,5 cm, längd 6,5 cm
1 st skål, höjd 6 cm, längd 21 cm
1 st såssnipa, längd 20 cm
12 st mattallrikar, diameter 25 cm
12 st djupa tallrikar, diameter 22,5 cm
12 st assietter, diameter 20 cm
12 st assietter, diameter 17,5 cm.

Bruksslitage med blekta färger och sliten förgyllning
1 större assiett med undersidesavslag
1 mindre assiett med undersidesavslag.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st fat, längd 40,5 cm
1 st fat, längd 35,5 cm
1 st fat, längd 30,5 cm
1 st fat, längd 25 cm
2 st skålar, längd 19,5 cm
1 st såssnipa, längd 20 cm

Antal besök: 4 426