197826. FÅTÖLJ. Tobia Scarpa. "Bastiano Lounge chair" Jakaranda. 60/70-tal.
Stomme i jakaranda. Lösa plymåer i rygg och sitts.
Svart skinnklädsel.
Höjd ca 65 cm.
Längd ca 90 cm.
Bredd ca 78 cm.
Tillverkad för Gavina eller Knoll International.
Bruksslitage.
Skinnklädsel med slitage och delvis blekt.
Stoppning torr.
Något solblekt.