GUNNAR LUNDH. olja på pannå, signerad och daterad 1899.
197030. GUNNAR LUNDH. olja på pannå, signerad och daterad 1899.
Gunnar Lundh studerade för Matisse och ingick i konstnärsgruppen de unga. Hans självporträtt ställs ut under hösten 2014 på Waldemarsudde där det pågår en utställning om matisse elever.
45 x 35 cm.
45 x 35 cm.