BUDDHAFIGUR, porslin, Kina, 1900-talets första hälft.

196654. BUDDHAFIGUR, porslin, Kina, 1900-talets första hälft.

Sittande Buddhafigur, polykromt bemålad i emaljfärger. Klädnad med dekor av rött murat tegel samt ströblommor. Botten med fabriksmärkning samt Jingdezhen. Höjd 26 cm.

Mindre färgbortfall samt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 771