PARTI SILVER, 3 delar. Bland annat Göthlin TESI och Tapio Wirkkala. Total vikt 360 gram.

19584. PARTI SILVER, 3 delar. Bland annat Göthlin TESI och Tapio Wirkkala. Total vikt 360 gram.

Skålfat, svart dekor i grepp, Stockholm, 1936. Möjligt dubbelstämplad varav en stämpel GAB (se bild). Längd 22,5 cm.
Ljusstake/Skål på fot, Göthlin, TESI, Göteborg, 1959. Höjd 10 cm.
Skål, lövformat, Tapio Wirkkala, Hopeakeskus, Tavastehus, 1957. Längd ca 10 cm.

Bruksslitage. Repor.
Kantböj på lövformad skål Tapio Wirkkala.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage. Repor.

Antal besök: 1 747