SPELDOSA, Mermod Freres, Ste. Croix, Schweiz. 1800/1900-tal.

195773. SPELDOSA, Mermod Freres, Ste. Croix, Schweiz. 1800/1900-tal.

Schatull med låda, intarsiadekor av instrument och nothäfte, monterad på senare kompletterad benställning. Total mått inkl benställning: Längd 70 bredd 35 höjd 76 cm.
Spelverk utrustad med Jacot's patenterade säkerhetsanordning. Inställning för 8 melodier. 2 cylindrar medföljer. Vev finns.

Senare benställning.
Box renoverad, grepp borttagna men medföljer. Botten saknas.
Nyckel till schatullets två lås saknas.
Tre tänder där piggar saknas. Slitage, sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Senare benställning.

Antal besök: 2 413