195591. FÅTÖLJ i nyrokoko stilkopia. 1900-talets andra hälft.
Fåtölj i nyrokostil med stoppad sits i satängklädsel och kraftigt svängda S-svängda ben.
Rygghöjd 104 cm
Sitthöjd 43 cm
Sittdjup 50 cm.
Bruksskick med avskavningar på trä och fläckar på klädsel, baksidesklädsel med kattklös.