MATTALLRIKAR. 4 st. Blå Eld. Hertha Bengtsson. Rörstrand.

195225. MATTALLRIKAR. 4 st. Blå Eld. Hertha Bengtsson. Rörstrand.

Vitt glaserat gods. Dekor i relief.
Diameter 23,5 cm.
Märkta Rörstrand Made in Sweden.

Tillverkningen av Blå Eld påbörjas 1949 men servisen får sitt genombrott först året efter. Modellen tillverkas fram till 1971.

Bruksslitage.
Krackelering och slitage.
Två tallrikar med sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 23,5 cm.

Bruksslitage.
Krackelering och slitage.
Två tallrikar med sprickor.

Antal besök: 728