KLÄNNINGAR, 3 st, bomull, samt BÄLTE proveniens Ellen Keiller, 18/1900-tal.
195153. KLÄNNINGAR, 3 st, bomull, samt BÄLTE proveniens Ellen Keiller, 18/1900-tal.
Klänning med genombruten spets och bollfransar, ca storlek 36. Klänning med spets kring krage och liv, broderier samt dekorationer i form av virkade bollar, ca storlek 36. Underklänning/nattlinne med spets.Bälte med pärlbroderier och paljetter, längd 55 cm.
Gulnade, smärre fläckar.Lösa sömmar och knappar samt paljett/pärlbortfall i bältet. Bruksslitage.