C.C. VAN ASCH VAN WIJCK. 1 par skulpturer, pressat och frostat glas, "Masker KP 1214", designad 1929 för Leerdam, Holland. 1920/40-tal.

194234. C.C. VAN ASCH VAN WIJCK. 1 par skulpturer, pressat och frostat glas, "Masker KP 1214", designad 1929 för Leerdam, Holland. 1920/40-tal.

2 st skulpturer i form av kvinnoansikten, monogramstämplade. Höjd ca 25,5 cm.

Cornélie Caroline van Asch van Wijck (1900-1932). År 1929 la hon fram förslaget för denna mask på Leerdam Glassfabriek som fick godkännande. Masken var i produktion från 1929 till 1940.

En skulptur med avslag på två ställen. Enstaka mindre repor/märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 854