193401. BÄGARE, Silver, Petter Gillberg, Varberg 1775.
Graverad dekor med bladverk och krona. Tvärräfflad fot. Diameter 14, höjd 18 cm. Vikt 250 g.
Petter Gillberg, mästare i Varberg. Stämplade mellan 1764-1806.
Mindre lagning under fot. Smärre repor och bucklor.