BÄGARE, Silver, Petter Gillberg, Varberg 1775.

193401. BÄGARE, Silver, Petter Gillberg, Varberg 1775.

Graverad dekor med bladverk och krona. Tvärräfflad fot. Diameter 14, höjd 18 cm. Vikt 250 g.

Petter Gillberg, mästare i Varberg. Stämplade mellan 1764-1806.

Mindre lagning under fot. Smärre repor och bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 226