KANNOR i porslin. 2 st, Mjölk och grädde. Frisenborg, Kunglig Dansk.
193062. KANNOR i porslin. 2 st, Mjölk och grädde. Frisenborg, Kunglig Dansk.
Kannor med dekor Fridenborg, cremevitt porslin bemålad med pioner, blåklint, ros, förgyllning
Mjölkkanna, höjd 20 cm
Gräddkanna, höjd 11 cm
Båda stämplade Royal Copenhagen Denmark.
Mjölkkanna, höjd 20 cm
Gräddkanna, höjd 11 cm