191836. SOCKERSKÅL MED LOCK, silver, 369,9 gram, C.G Hallberg, 1906.
Skål med egyptiserande motiv. Kotte på locket.
Höjd 15,5 cm.
Stämplad C.G.Hallberg kattfot D7.
Spår av förgyllning.
Bruksslitage.
Liten buckla på lockets innerkant.
Glasinsats saknas.