BORDSLAMPA, patinerad brons, Art Deco, Möjligen Just Andersen för GAB, 1920-tal.

191295. BORDSLAMPA, patinerad brons, Art Deco, Möjligen Just Andersen för GAB, 1920-tal.

Trolig originalskärm i pergament, delvis plyschklädd. Skärmställning med otydlig stämpelmärkning: "patent...?". Fot med stämpelmärkning undertill i ytterkant "9134" samt "rons" (troligen "brons"). Höjd 54,5 cm.

Slitage. Skärm med skador och lagningar. Skärmställning med smärre skada. Strömbrytare saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 411