BENGT ORUP. Komposition. Etsning, tryckt av Ole Larsen. Signerad Orup. 14/15.

19048. BENGT ORUP. Komposition. Etsning, tryckt av Ole Larsen. Signerad Orup. 14/15.

15 x 9 cm.
X

Bengt Orup född i Lindesberg 1916. Bodde och verkade från 1941 och fram till sin död 1996 i Domsten, strax norr om Helsingborg. Utbildad 1933-38 på Otte Skölds målarskola i Stockholm och akademierna Grande Chaumièr och Colarossi i Paris. Orup hörde till pionjärerna inom efterkrigsmodernismen i Sverige. Redan 1946 experimenterade han med en renodlad, geometrisk formvärld, som anknöt till l´art concret.. Under slutet av 1940-talet och början av 1950-talet skapade han serier av konkreta målningar med ett raffinerat, enkelt spel mellan geometriska former och starka kontraster. Bengt Orup var konstnärlig ledare för Johansfors glasbruk 1952-1962 och 1967-1973. I mellanperioden var han 1963-1966 knuten till Hyllinge Glasbruk i Skåne. Glaset kom under perioder att dominera hans verksamhet. Han formgav vardagsglas, såsom serviser, skålar, vaser, karaffer.

Bengt Orup (1916–1996)

Gör en kostnadsfri värdering!

15 x 9 cm.
X

Bengt Orup (1916–1996)

Antal besök: 1 135