TVÄTTFAT samt KANNA, majolika, Rörstrand, 1800-tal.
190338. TVÄTTFAT samt KANNA, majolika, Rörstrand, 1800-tal.
Rik dekor av fiskar och växter.
Tvättfat, märkt Rörstrand samt daterad 1872. Diameter ca 51 cm. Höjd ca 14,5 cm.
Kanna, märkt Rörstrand. Höjd ca 46 cm.
Medföljer ställning i smide, höjd ca 42,5 cm.
Båda objekten genomgående av skador och lagningar, delar saknas.