TVÄTTFAT samt KANNA, majolika, Rörstrand, 1800-tal.

190338. TVÄTTFAT samt KANNA, majolika, Rörstrand, 1800-tal.

Rik dekor av fiskar och växter.
Tvättfat, märkt Rörstrand samt daterad 1872. Diameter ca 51 cm. Höjd ca 14,5 cm.
Kanna, märkt Rörstrand. Höjd ca 46 cm.
Medföljer ställning i smide, höjd ca 42,5 cm.

Båda objekten genomgående av skador och lagningar, delar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 935