Samling om tre föremål i lystermosaik, Byzantinsk stil i blått, grönt, guld
1 lockurna med dubbla hänklar, höjd 16, 5 cm,
Stämplad Gialletti G.P. Deruta Dec. A-Mano Italy
1 st pokal, höjd 17 cm, stämplad Gialletti G.P. Deruta
1 st lockurna med dubbla hänklar, höjd 19 cm, stämplad Gialletti G.P. Deruta
Ceramiche Aristiche Gialletti Giulio startades 1959 av Virgilio Gialletti och drevs vidare av hans son Giulio Gialleti för att drivas av hans söner Antonio och Carlo Gialletti.
Bruksskick med bortfall av guld på kant under lock till större urnan.