KARAFF samt SKÅL. Glas. Erik Höglund. Boda. Sverige.

189857. KARAFF samt SKÅL. Glas. Erik Höglund. Boda. Sverige.

Karaff i grön glasmassa. Påklippt sigil med dekor av ansikte. Höjd 29 cm
Skål i bärnstensfärgad glasmassa med övervikt kant. Höjd 10 cm. Diameter 16,5 cm. Signerad H 180/165.

Bruksslitage.
Båda är något repiga i botten.
Karaff med invändig kalkavlagring.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 1 156