KNUT SJÖSTRAND. Stockholmsmotiv. Olja på pannå. Signerad och dat 1936.

18914. KNUT SJÖSTRAND. Stockholmsmotiv. Olja på pannå. Signerad och dat 1936.

49 x 60 cm.
Knut Sjöstrand, far till Ingegerd Torhamn, var målarmästare i Stockholm, med dekorationsarbeten som specialitet; och senare även som byggmästare. Som sjuttiofemåring debuterade Knut Sjöstrand på Svensk-Franska konstgalleriet. Gösta Adrian Nilsson (GAN) beskrev hans måleri "som något som påminner om gamla bondmålningar", men som i koloriten" däremot har ett raffinemang, som vore den tagen ur surrealismens klädkammare".

Gör en kostnadsfri värdering!

49 x 60 cm.

Antal besök: 1 796