Mahognyfaner. Fyra lådor, skrivyta med tyginfällning. Totalhöjd inkl uppsats, 127 cm, längd 100, bredd 62,5 cm.
Något lösa detaljer, balustrad lös i hörnfog. Bruksslitage.