188885. KARMSTOL i björk. Empirestil. 1900-talets början.
Karmstol i lackad björk, baljmodell med genombrutet ryggparti med lagerkrans. Sits i tagelimiterat galon och sadelhjord.
Höjd 83,5 cm
Bredd karm till karm 56,5 cm
Djup 57 cm.
Bruksskick med repor och avslag. Sits med bristningar i galonet.
Höjd 83,5 cm
Bredd karm till karm 56,5 cm
Djup 57 cm.