KAFFESERVIS i porslin. 34 delar. Karlskrona, Uppsala Ekeby. 1940/50-tal.

188607. KAFFESERVIS i porslin. 34 delar. Karlskrona, Uppsala Ekeby. 1940/50-tal.

kaffeservis i vitt porslin med guldkant och märkt Uppsala Ekeby, Karlskrona, KP
7 st kaffekoppar, höjd 5 cm
12 st kaffefat, diameter 14 cm
12 st assietter, diameter 17,5 cm
Kanna 21 cm
Sockerskål, höjd 11 cm
Gräddsnipa, höjd 9 cm.

Bruksskick
1 kaffefat med kantnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

7 st kaffekoppar, höjd 5 cm
Kanna 21 cm
Sockerskål, höjd 11 cm
Gräddsnipa, höjd 9 cm.

Bruksskick
1 kaffefat med kantnagg.

Antal besök: 4 914