187953. GITARR, akustisk, Sigma, DM 5S.
Tillverkad i Japan ca 1975. Topp i gran, baksida och sidor i mahogny. Etikettmärkt inuti "Sigma The CF Martin Organisation" Imported by Levin Göteborg Sweden. Serienr 18799.
Låg stränghöjd och lättspelad. Några repor på fram och baksida. Bruks och åldersslitage.