AXEL RUNDSTRÖM. Altfiol,Stockholm 1908, etikettmärkt.

187737. AXEL RUNDSTRÖM. Altfiol,Stockholm 1908, etikettmärkt.

Altfiol byggd i Stockholm av Axel Rundström. Han byggde ett hundratal fioler som rankas högt av internationell expertis för sitt hantverk och sin stora varma klang. Särskilt framhålls de vackra snäckorna på hans instrument.
Proveniens: Inköpt på Smålands Musikvaruhus i Nässjö på 1980-talet och därefter samma ägare. Använd i både orkester och stråkkvartett sammanhang.
Längd: 67,5 cm, bredd ca 23,5 cm, halsens längd 14,5 cm
Kropp: ca 39 cm,
Låda till Altfiolen medföljer.

Smärre lackskador och repor efter axelstöd, någon enstaka äldre lagning.Korkrester efter hakstöd, Hakstöd samt A-sträng saknas. Annars i mycket gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kropp: ca 39 cm,

Antal besök: 3 373