GOLVUR, 1700-tal, daterad 1750.

187079. GOLVUR, 1700-tal, daterad 1750.

Träfodral med urverk. Löstagbar huv och öppningsbar dörr. Kopparfärgad urtavla, metallring med romeska siffror. Pendel, och lod medföljer. Senare bemålning. Höjd 234 cm, 44x30 cm.

Ej funktionstestad. Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 242