187079. GOLVUR, 1700-tal, daterad 1750.
Träfodral med urverk. Löstagbar huv och öppningsbar dörr. Kopparfärgad urtavla, metallring med romeska siffror. Pendel, och lod medföljer. Senare bemålning. Höjd 234 cm, 44x30 cm.