185990. BOK, "Sveriges Ridderskap och Adels Vapenbok", Carl Arvid Klingspor, sent 1800-tal.
"Omfattande all kända så väl introducerade som ointroducerade ätters vapen.".
Kraftigt slitage på pärmar. Fuktaskada på bakre pärm samt 1/3 av sidorna.
Gulnade blad med smärre skador.