NIMCHA, marockansk, 1800-tal.

NIMCHA, marockansk, 1800-tal.
1857343. NIMCHA, marockansk, 1800-tal.

Svagt böjd klinga med enkel blodrand och förgylld dekor, järnfäste med koftgari och smedstämpel, stort grepp i horn, textilklädd balja med beslag med spår av förgyllning, sannolikt i låghaltigt silver, längd ca 105 cm

Bälte medföljer.

Slitage och smärre skador.

Tema

Höstens vapenauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Bälte medföljer.

Slitage och smärre skador.

Tema

Höstens vapenauktion

Antal besök: 1 670