Svagt böjd klinga med enkel blodrand och förgylld dekor, järnfäste med koftgari och smedstämpel, stort grepp i horn, textilklädd balja med beslag med spår av förgyllning, sannolikt i låghaltigt silver, längd ca 105 cm
Bälte medföljer.
Slitage och smärre skador.
Bälte medföljer.
Slitage och smärre skador.