CELLO, 1800-TAL, KOPIA EFTER JACOB STAINER.

1856487. CELLO, 1800-TAL, KOPIA EFTER JACOB STAINER.

Lock i gran, sarg och botten i lönn. Brun fernissa.
Etikettmärkt ( Kopia efter )
// Jacobus Stainer Absam, prope Oenipontum 1659 //
Total längd ca 120 cm.
Kroppsmensur ca 730 mm.
Mjukt fodral medföljer.

Enligt uppgift inköpt 1930/40-tal Köpenhamn.

I renoveringsbehov med omfattande skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Etikettmärkt ( Kopia efter )
Total längd ca 120 cm.
Kroppsmensur ca 730 mm.
Mjukt fodral medföljer.

Antal besök: 1 501