Lock i gran, sarg och botten i lönn. Brun fernissa.
Etikettmärkt ( Kopia efter )
// Jacobus Stainer Absam, prope Oenipontum 1659 //
Total längd ca 120 cm.
Kroppsmensur ca 730 mm.
Mjukt fodral medföljer.
Enligt uppgift inköpt 1930/40-tal Köpenhamn.
I renoveringsbehov med omfattande skador.
Etikettmärkt ( Kopia efter )
Total längd ca 120 cm.
Kroppsmensur ca 730 mm.
Mjukt fodral medföljer.