WELTI, ALBERT. ”Bergslandskap på sjön med slott”. olja/trä. 23 x 32 cm L. u. monogr. och dat.: A.W. (18) 91. ram.

184993. WELTI, ALBERT. ”Bergslandskap på sjön med slott”. olja/trä. 23 x 32 cm L. u. monogr. och dat.: A.W. (18) 91. ram.

Belyst. Thieme/Becker, 35/36, s. 365-366.
Albert Welti (1862 Zürich - 1912 Bern) var en schweizisk målare, grafiker och föredragande. Konstnären studerade vid Konsthögskolan i München. 1887-1888 Bo i Venedig och gick sedan med i Böcklins ateljé som student. Lärlingsåren hos Böcklin är fortfarande formativa både för Weltis teknik och för hans bilduppfattning. Vidareutbildning i etsning med Peter Halm i München. Weltis verk finns i många offentliga konstsamlingar, särskilt i Schweiz.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 516