183908. BRUNO MATTSSON. Fåtölj, 1950-tal.
Stomme i formpressat trä samt sits av sadelgjord. Brännmärkt Bruno Mattsson Design Made in Sweden, samt Firma Karl Mathsson, Made in Värnamo Sweden.
Armstöd borttagna. Sits med någon fläck. Bruks och åldersslitage.