182961. SKRIVBORD, nyrenässans, Hofstolemager C.B Hansen, Danmark, daterat i låda 1888.
Delvis i rotfanér. Etikettmärkt Hofstolemager C.B Hansen samt Industrilotteri. Längd 95, bredd 51, höjd 136 cm.
Slitage och märken, smärre fanérskador, listdelsaknas, fläckar.
Nycklar saknas.