WEBER, ANDREAS PAUL. ”Stöta på.” penna/papper 22,3 x 19,2 cm ”A. Paul Weber” signerad nere till höger. Med titeln nere till vänster. Inramad under glas.

181936. WEBER, ANDREAS PAUL. ”Stöta på.” penna/papper 22,3 x 19,2 cm ”A. Paul Weber” signerad nere till höger. Med titeln nere till vänster. Inramad under glas.

Paul Weber (1893 Arnstadt - 1980 Schretstaken nära Mölln) var en viktig tysk litograf, ritare och målare som lämnade efter sig ett omfattande grafiskt och litografiskt verk och framför allt tidskritiska, satiriska blad.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

HannoVerum
Antal besök: 1 759