181890. OTTO G CARLSUND. Komposition. Vaxkrita, signerad O.G.C samt daterad 2.7.47.
Bildyta 14 cx 10 cm.
Utställningar: Otto G. Carlsund, Norrköpings Museum,
17 november 1968 - 12 januari 1969. Katalognummer 94. Kopia från katalogen följer.
Proveniens: Fru Margareta Carlsund, därefter inköpt av arkitekt Gunnar Sjöstrand på Otto G. Carlsunsdutställningen på Norrköpings Museum 1968. Därefter i arv till nuvarande ägare.
Bildyta 14 cx 10 cm.