LOCK VAS. porslin. Kina. Sen Qing-dynasti (Hsuan-Tung Xuantong-perioden). porslin, 1700-tal.

181341. LOCK VAS. porslin. Kina. Sen Qing-dynasti (Hsuan-Tung Xuantong-perioden). porslin, 1700-tal.

Balusterform med svagt utsvängd fot och cylindriskt nackområde. Blomning och tendril dekoration runt omkring. Fu hundformad knopp på locket. Underglasyrblått fyrsidigt märke på botten med hänvisning till Qianlong-perioden. Höjd 39.8 cm Diameter 14.2 cm.

Hårfäste spricka på innerväggen av nackområdet. Lock eller knopp med flera nagg. Ibland små järnfläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 471